Embed

BURSA - KOŞUBOĞAZI KÖYÜ

 

   

 

Bursa İli Kemal Paşa İlçesi 

KOŞUBOĞAZI KÖYÜ

 Bursa İli Mustafa Kemal Paşa İlçesine bağlı Koşuboğazı Köyü Dağıstan’dan gelen göçmenler tarafından 1892 yılında kurulmuş.

Dağıstan’ın Derbent yöresinden Şıh Abdülaziz Efendi önderliğinde Türkiye’ye göç eden atalarımız, bir müddet Kars vilayetinde ikamet etmiş ve daha sonra Bursa yöresine gelerek şimdiki Koşuboğazı köyünü kurmuşlar.

Atalarımız 1892 yılında 8–10 hane olarak buraya yerleşmişler, daha sonra Dağıstan’dan gelen göçlerle 1900 yılında Köşuboğazı 35–40 hanelik küçük bir köy haline gelmiş.

Köyden kent’e göçün az oluşu, köy nüfusunun artmasını hızlandırmıştır. Bugün (1996) Koşuboğazı Köyü 500’ü aşkın hane sayısı ve 1700 dolayında nüfusu ile Belde olmaya namzet büyük bir köydür.

Dağıstan Halklarından Terekeme ya da Karapapak olarak bilinen Koşuboğazı Köyü halkının ayrı bir lisanı yoktur. Ana lisanı öz Türkçedir. Ünlü Ali Elverdi Paşa da bu köylüdür, halen orduda ve memuriyette bulunanların sayısı 40 dolayındadır.

Başlıca geçim kaynağı ziraat olan Koşuboğazı Köyünde, Tarım Kredi Kooperatifi ve Sebze-Meyve Kooperatifleri mevcuttur. Köyde İlköğretim Okulu ve İmam Hatip Okulu bulunmaktadır.

                       Mehmet Aybey – (Dağıstan Dergisi 1996 Sayı 1)    

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !