KARS - İSLAMSOR KÖYÜ

 

 

 

Kars İli Sarıkamış İlçesi

İSLAMSOR KÖYÜ

(Taşlıgüney)

 

Full Versiyonu Göster: kars sarıkamış islamsor köyü

Arşiv Anasayfa Doğu Anadolu BölgesiYardım Arama Üye Listesi

 

     Kars Sarıkamış İslamsor Köyü By: avar Date: April 24, 2007, 11:21:28 PM
İslamsor Köyünün Tarihçesi
     Dağıstan Temirhanşura’dan gelen Dağıstanlılar Kars-Sarıkamış ilçesinin  ormanlık ve dağlık arazisi,  anayurtlarına olan benzerliğinden atalarımızın ilk tercihi olmuş ve tahmini olarak 1870 li yıllarda islamsor köyü kurulmuş.
     Gelen aileler köy yakınlarında bulunan GAZARMA (eski Rus kışlası) da geçici bir süre kalmış  ve daha sonra İslamsor’a geçiş yapmış.
     Köyün ilk kurucuları ; BAHTAY ,  ALİ POLAT , ŞAFİ, ÖMER BEG, HACI YUSUF, HALİT,  MUHAMAD adındaki büyüklerimizdir..
     1.dünya savaşı sırasında  Rusların Kars’ı işgaliyle 2. kez göç yolarına düşen İslamsor ahalisi Maraş’a yerleştirilen akrabalarının yanına, güneye doğru yola çıkmışlar..  Yolda kısa süreliğine  Muşta konaklamışlar ve kış günü yapılan zor bir yolculukla  Maraş’a bağlı Göksun ilçesinin Ortatepe köyünde yaklaşık  3 yıl misafir olmuşlar. Rusların Doğu Anadolu’dan çekilmesiyle  tekrar İslamsor’a dönmüşler.
     1980 yılına kadar köyde çoğunluğu oluşturan Avar aileler genelde ekonomik sıkıntılar nedeniyle  başta İstanbul, Ankara, Bursa, olmak üzere Erzurum, Erzincan, Sivas, Maraş, Adana, Mersin, Antalya, Manisa, İzmir gibi şehirlere göç etmişler. Şu an köyde hiç Avar aile bulunmamaktadır.


İslamsor’da Yaşayan - Yaşamış Dağıstanlı Kabileler:


1-ĞANDİ,  2-METHLEL,  3-KARŞİNO,  4-SUĞRALT,  5-TSİLKLHAL,  6-HUNZAK,   7-KADIRESU REL

 

İSLAMSOR KÖYÜ

Resimleri

Risalat bacı çekmiş ellerine sağlık

 

 

 

TAŞLIGÜNEY KÖYÜ

(İSLAMSOR)

     Doğunun gizemli kenti Kars’ın, ona inat hüzünlü bir yer olan, Sarıkamış ilçesine bağlı küçük, şirin bir o kadar da güzel bir köy İslamsor…

    Buraya gittiğinizde; bol oksijenli havası, şifa olsun diye yiyebileceğiniz alabalığı ve balı, bir de kültürel zenginliğiyle ayrı bir diyarda olduğunuzu hissediyorsunuz. İslamsor’da hava soğuk; insanları ise öyle sıcak ki… Anadolu misafirperverliğini burada tam anlamıyla yaşamak mümkün. Gittiğiniz her yerde mükemmel bir misafirperverlikle karşılaşıyorsunuz. Kim olduğunuzun hiç önemi yok her kapıda mutlaka ikram edilen bir fincan çay vardır.

     İslamsor’un şimdiki ismi Taşlıgüney. Köyün yakınlarındaki Haraba ve Gazarma’da çok eskiden yaşayan insan topluluklarının kalıntıları olduğundan; köyün çok eski bir yerleşim yeri olduğu anlaşılıyor. Dağıstan’dan gelen Avarlar ilk olarak eski Rus kışlası olan Gazarma’ya gelmiş, daha sonra bugünkü İslamsor’a yerleşmişler. 1870’li yıllarda kurulduğu tahmin edilen İslamsor’un ilk kurucuları: BAHTAY, ALİ POLAT, ŞAFİ, ÖMER  BEY, HACI YUSUF, HALİT, MAHHAMAT'tır.

      I. Dünya Savaşı sırasında  Ruslar'ın Kars'ı işgaliyle 2. kez göç yolarına düşen İslamsor ahalisi güneye doğru yola çıkmışlar. Ruslar'ın Doğu Anadolu'dan çekilmesiyle  tekrar İslamsor’a geri dönmüşler.

      1980 yılına kadar köyde çoğunluğu oluşturan Avar aileler genelde ekonomik sıkıntılar ve köye yerleşen yeni ailelerle uyumsuzluktan dolayı İstanbul, Ankara, Bursa, Erzurum, Erzincan, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Mersin, Antalya, Manisa ve İzmir gibi şehirlere göç etmişler. Şu an köyde hiç kalmayan Avar ailelerin yerini Kürt ve Türk asıllı aileler doldurmaktadır. Bugün bile köydeki aileler başta İstanbul olmak üzere birçok kente göç etmektedirler.

       37 hanelik köyün nüfusu da 220’dir. Köy; güzel, tek minareli bir camiye, 5. sınfa kadar olan bir ilköğretim okuluna ve bir sağlık ocağına sahiptir. Fakat nüfusun azlığından dolayı sağlık ocağı kullanımda değildir.Okulda ise aynı nedenden dolayı sadece bir öğretmen bulunmaktadır.

       Köyün etrafındaki ormanlar epey bir tahrip edilmiştir. Buna rağmen köyün etrafı hala büyük ormanlarla kaplıdır.

        Başlıca yetiştirilen tarım ürünleri; patates, arpa, buğday, mısır, fasulye, ayçiçeği, soğan, marul, turp, salatalık, domates ve yerelmasıdır. İnsanlar tarım ürünlerini genellikle satmak için değil, kendileri için yetiştirirler.

       Köylünün en önemli geçim kaynağı hayvancılıktır. Genellikle büyükbaş hayvancılık yaygındır. Ayrıca arıcılık da yapılmaktadır. 

      Lise mezunları 4 kişidir. Bunlar; Adil BAŞ, Şeref TAŞ, Naim TAŞ, Sadık TAŞ

       Köydeki üniversite mezunu olan tek kişi 27 yaşındaki Medeni TAŞ’tır.

       Köyden şuan lise öğrencisi olarak öğrenim gören öğrenciler:

      Emrah BAŞ (Oltu Anadolu Öğretmen Lisesi)

      Fatih AYDIN (Kars Alparslan Lisesi)

      Ömer AKSU (Sarıkamış Lisesi)

 

Kaynak: İslamsor azbuz. com

Not: Bu metinde Çerkez olarak geçen kelimeler "Avar" olarak düzeltilmiştir. Çünkü Dağıstan'da Çerkez yoktur. 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !