MUŞ - YEŞİLOVA BELDESİ

 Muş İli Merkez
YEŞİLOVA BELDESİ

Muş merkeze 27 kilometre mesafede bulunan ve 1992 yılında belde olan 3 bin 500 nüfuslu Yağcılar Beldesi'nin adı 'Yeşilova' olarak değiştirildi.

Belediye Başkanı Nazım Bakış:                                      
Beldemizin önceden 'Evran' olan isminin daha sonra yapılan düzenlemelerle  'Yağcılar' olarak değiştirilmiş. Yağcılar ismi ile beldemizin hiçbir alakası yoktur. Bu beldede yağ üretimi veya buna benzer bir şey de yoktur. Bu isim neye istinaden verilmiş hiç kimse bilmiyor. Büyüklerimize de soruyoruz onlar da bu ismin nereden geldiğini bilmiyorlar.

Bu isim belde halkını ve bizleri rahatsız ediyordu. Bu sebeple isim değişikliğine karar verdik. Beldemize uygun bir isim bulalım istedik. Belediye encümenimizi toplayıp karar verdik. Beldenin konumuna uygun bir isim arayışına girdik ve 'YEŞİLOVA' isminin beldeye yakışır bir isim olduğuna belediye meclisi olarak karar verdik.

Bu kararı belde halkına sorup onayladıktan sonra yasal olarak başvuruda bulunduk. Muş Valiliği İl İdare Kurulu'nun uygun görmesinin ardından İçişleri Bakanlığı'na gönderildi. Bakanlıktan bu karar onaylandı ve karar resmi gazetede yayınlandı" dedi  

Kaynak: Muş İli Basını
Biz de hayırlı olsun diyoruz - ahhulgoh

 =============================


Belediye Başkanı: Nazım BakışYEŞİLOVA (YAĞCILAR) BELEDİYE BAŞKANLIĞI

 

TELEFON:04362294217

FAX:04362294216

YAZI İŞLER MÜDÜRÜ: 04362294282

MUHASEBE MÜDÜRÜLÜĞÜ: 04362294217

DIĞER MÜDÜRLÜKLER: SANTRAL:04362294218

                          YEŞİLOVA BELDESİ'NİN TARİHÇESİ:
                                           (Evran - Yağcılar)

- Osmanlı-rus savaşından sonra iki ülke arasında yapılan antlaşmayla Osmanlı Devletindeki Ermenilerin rusya’ya, rusya’daki Kafkas halkının Osmanlı Devletine göç etmeleri kararlaştırılmıştır. Ermeniler göç etmek istememiş ve Osmanlı topraklarında kalmış Kafkas halkı ise göçe zorlanmıştır.

- Dağıstan’dan 1893 yılında yola çıkan kafile Osmanlı topraklarına geldiklerinde ilk olarak Kars’ın Yedikilise köyüne yerleştirilmişler. Bu köyde 1-2 yıl kaldıktan sonra yetkili makamlarca Muş iline getirilmiş Akpınar ve Zoraba köylerine yerleştirilmişlerdir.(Zereng ve Çalbur köylerindeki Dağıstanlıların daha önce geldikleri söyleniyor)

- 1.Dünya savaşında Osmanlı topraklarına saldıran Ruslar Muş’u işgale geldiklerinde Akpınar ve Zoraba köylerindeki Dağıstanlıların tümü Zereng ve Çalbur’dakilerin bir kısmı apar topar köylerini terk ederek kışın dondurucu soğuğuna aldırmadan batıya doğru yollara düşmüş günlerce süren yolculuktan sonra Gaziantepe kadar gelmişler ve Halfeti (urumkale) ilçesi Anaş köyüne yerleştirilmişlerdir. Eski bir ermeni köyü olan Anaş’ta bir süre kalan Dağıstanlılar Fransızların Gaziantepi işgal etmesiyle Anaş köyü boşalttırılmış buraya Fransızlarla gelen Ermeniler yerleştirilmiştir.
(Gaziantepin Fransızlardan geri alınmasından sonra Anaş köyü Ermenilerden geri alınmış bu köye Bulgar göçmenleri yerleştirilmiştir.)

Anaş’tan ayrılarak doğuya doğru göçe başlayan Dağıstanlılar Urfaya oradan da tekrar Muş’a dönmüşlerdir. 1933 yılında eski bir ermeni köyü olan Evran’a(Yağcılar) yerleştirilmişlerdir. 1933’ten bu yana Evran da yaşayan Dağıstanlılar köy’deki nüfusun çoğunluğuna sahipti. 1980’den sonra Evran’dan göç eden Dağıstanlılar Muş(Merkez) başta olmak üzere Yalova(Çiftlikköy), Bursa(İnegöl), İstanbul, Antalya, Adana illerine yerleşmişlerdir.

- Evran’daki Dağıstanlıların büyük bir çoğunluğunun göç etmesine rağmen köyümüzde halen 50 hane Dağıstanlı bulunmaktadır, bu rakam köyün 1/5 ini oluşturmaktadır,

- Milli-Manevi değerlerine son derece bağlı olan Evran’daki Dağıstanlıların tümü günlük hayatta avarca konuşmaktadırlar. Dilimizin, Kültürümüzün yok olmaması için gayret sarfeden halkımız üzerlerine düşen görevi yerine getirmektedirler.

Evrandaki Dağıstanlıların Dağıstan'daki Köy isimleri:

-ÇİKASSİYAL (GOHHİLAL)

-ĞODOBERİSSEL

-HHUBARAL

-İHHASSİYAL

-JOROKİSSEL

-KOANHHİDELAL

-MUNİSSAL

-SSOBOLLEL

-ĞADARİS

Kaynak: H.Ubeydullah ATAMAN

Yağcılar (Evran) Höyüğü

Yağcılar Höyüğü, Muş’un 24 km. kuzey-batısında, Muş-Elazığ yolu üzerinde, Murat Köprüsünü 1700 m. geçtikten sonra kuzeye ayrılan yolun 7. km.’sinde, Yağcılar Beldesi sınırları içinde yer almaktadır.bazı resimlerKaynak: WWW.DAGİSTANLİLAR.NET
DagistaN GrouP

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !