TOKAT - ŞENYURT BELDESİ

                      

                                                          Tokat İli Turhal İlçesi
                                    ŞENYURT BELDESİ 

Yeri: Turhal'ın güneydoğusunda 12 km. uzaklıktadır. Arzupınar   Köyü, Çaylı Beldesi ve Koruluk köyleri ile komşudur Turhal-Tokat  karayolu üzerinde verimli bir ovada kuruludur. Meyve bahçeleri ve yeşillikler içinde bulunur. Yöre insanı çalışkan ve misafirperverdir.

Nüfus: 1995 sayımında 3382 kişi, 2000 sayımında ise 2887'dir.

Geçim Kaynakları: Meyvecilik gelişmiştir. Tarım ve hayvancılık da yaygındır. 60.000 dönümlük bir araziye sahiptirler. Bir ara deve kuşu çiftliği de kurulmuştu.

Çamlık Mesire Yeri: Belde de Çamlık ismi verilen bir mesire yerleri mevcuttur. Oturma yerleri bulunur. Hafta sonları stres atmak isteyenlere tavsiye edilir. Belediye her türlü sosyal hizmeti sunmuştur. Çam ağaçları ve kuşburnu çiçekleri arasında,  kuş sesleri ile farklı bir gün geçirilecektir.

Ulaşım: Belediye otobüsleri ve Turhal-Tokat minibüsleri ulaşımı sağlar.

Tarihi: 1850 yılında Kafkasya'dan gelen göçmenlerce kurulmuştur. İlk yerleşim Mercimek tepesi eteği Asarcık köyü olmuştur. l km. yakınında Ortaköy, diğer yanında Üçgözen bulunur. 1958 yılındaki selden sonra üç köy de (Asarcık-Ortaköy-Üçgözen) asfalt kenarına kaydırılmıştır. 1964 yılında sel felaketine uğrayan Karaevli köyü de şoseye-asfalt kenarına kaydırılmıştır. 1972 yılında dört köyün (Asarcık – Ortaköy – Üçgözen - Karaevli) ileri gelenleri bir araya gelerek birleşme kararı almıştır.  Belediyenin ismi de 'ŞENYURT' olmuştur.

Kültürü: 2 tane ilköğretim okulu mevcuttur:
1 - Şenyurt Atatürk İlköğretim Okulu. Okul Müdürü: Mehmet Atıcı'dır.
2 - Şenyurt Şehit Murat Kar İlköğretim Okulu. Okul Müdürü: F.Gonca Özaydın'dır.

Okur-yazar oranı yüksektir. Yüksek tahsil yapmış Şenyurtlu da küçümsenmeyecek kadar çoktur. Çeşitli makamlarda görev yapmaktadır.
Sağlık: Sağlık ocağı mevcuttur. Dr. Emrah Gül görev yapmaktadır.
Spor: 1984 yılında kurulan Şenyurt Spor, 1985–86 yılından itibaren 1.Amatör küme de futbol ve voleybol dallarında mücadele vermektedir.

Devini Mağarası

Turizm: Devini Mağarası (Halk arasında Devler Kuyusu diye geçer) Mercimek tepesinde bulunmaktadır. Mağaranın yanında Kale kalıntısı da bulunmaktadır. Bu yüzden Pazar'ın Ballıca Mağarasına alternatif bir projedir. Mağaranın yanında kale kalıntısının varlığı 'Devini Mağarası'nın şansını biraz daha artırmaktadır.
Ayrıca yöre vatandaşları tarafından çok öncelerden bilinen Devler Kuyusunun varlığı, tanıtım alt yapısını hazırlamış bulunmaktadır. 2004 yılında Kayseri Tabiat Varlıklarını Koruma Vakfınca 1.derecede sit alanı ilan edilmiştir. Mevlit'te geçen Kesikbaş olayı da burada yaşanmıştır.
Mağara içinde tarih öncesi yerleşiminin olması, önemini bir kat daha artırmaktadır. Bu yüzden Ballıca Mağarasından daha çok gelecek vaat etmektedir. İyi bir tanıtımla yöre de turizm patlamasına sebep olabilir. Şu an ulaşım yapılabilmektedir. Ulaşımın daha da iyileştirilmesi için çalışmalar başlatılmıştır.    
Mercimek tepesinde bir ara Turhal'da yayın yapan TV. nin verici istasyonları bulunmakta idi.

Belediye Başkanı:
Orhan Özkayıt 1959 Turhal doğumlu, Samsun Eğitim Enstitüsünden mezundur. Eskişehir Anadolu Açık Öğretim Fakültesinde Lisans Tamamlama Programını da başarı ile bitirmiştir. Şenyurt Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü iken aday olmuş ve Belediye Başkanlığı seçimini kazanmıştır. Evli, 2 çocuk babasıdır.

Bir önceki Belediye Başkanı ise;
Ahmet Nezih Onarok'tur.

Şenyurt Belediye Meclisi Üyeleri:
Hulusi Arslan, Ahmet Gözen, Abdullah Baran, Abdullah Armağan, Salih Muştu, Musa Zunnuoğlu, Bülent Erten, Osman Gür ve Eyüp Kara.

Şenyurt Beldesi Muhtarları:

Asarcık Muhtarı: Ali Akbaş
Ortaköy Muhtarı: Mehmet Altın
Üçgözen Muhtarı: Gazi Alan
Karaevli Muhtarı: Necati Bedir.

Şenyurt Belediyesi Personeli:
Yazı İşleri Müdürü: Nail Gökten
Hesap İşleri Müdürü: Ali Yayla
Fen Memuru: Aydemir Yürekli
Garaj Amiri: Sadullah Çeker

Toplam 23 personelle hizmet verilmektedir.l0'u memur statüsünde,13'ü ise işçi statüsündedir. İşçilerin 11 geçici işçi statüsünde çalıştırılmaktadır.

Kaynak:
http://senyurt.blogcu.com (Uğur Yelden)

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !